top of page
Vyhledat

.pôst / IF

Aktualizováno: 2. 6. 2021


Otvorím okno, zatvorím okno..

Čo je vlastne ten intermittent fasting/pôst? A dokonca prerušovaný pôst! To znie ako prerušovaný sex! Haha

.IF alebo Intermittent Fasting.

Predtým než začnete gúľať očami, veď to je obyčajné hladovanie! je dôležité spomenúť rozdiel medzi HLADOVANÍM a PÔSTOM.Hladujete, lebo ste sa tak rozhodli a pôsting (poangličtila som to trochu) je jednoducho odložené jedenie, posunuté v čase na neskôr. Budem jesť, ale neskôr. To jedenie „neskôr“ má svoje pravidlá a naozaj veľké zdravotné benefity.


Prečo o tom vôbec píšem? pretože pôsting je tu odpradávna a my chceme spoločne budovať #healthylifestyle.

V prvom rade, nejde nám iba o stratu hmotnosti (áno aj o to ide), ale pôsting je ozdravný proces pre naše telo. Každé jedlo spôsobuje zápal v našom tele a ak telu dovolíme dlhšie oddychovať, odmení nás. Poďme porozumieť benefitom pôstingu:


· Úbytok tuku

· Autofágia

· Lepší spánok

· Zdravšie črevá

· Silnejšia disciplína


Bez pochýb, jeden z najzrejmejších výhod pôstingu je udržanie váhy a úbytok tuku bez námahy počítania kalórií a špeciálnych diét. Nášmu telu je prirodzené pôstiť sa, veď aj slovo raňajky v angličtine znamená break fast – preruš pôst. Pôsting je jednoduchý: deň si rozdelíte na dve časti: dlhší čas kedy neprijímate potravu a kratší čas kedy sa normálne stravujete. napríklad 14 hodín máte "zatvorené svoje jedenie" a 10 hodín sa stravujete, čiže 14:10, 16:8 a niektorí ľudia praktizujú dokonca na 20 hodín ku 4, 20:4 a fungujú na jednom jedle za deň. Existujú rôzne druhy pôstingu, záleží len na vás, čo vám vyhovuje.


No a teraz si predstavte, že naše telo ma zabudovaný systém hojenia sa/liečenia sa, ktorý sa volá autofágia, a autofágia príchádza iba v čase pôstingu!


Autofágia - autophagy - požieranie samého seba.

Autofágia je proces, keď naše telo čistí poškodené bunky, aby regenerovalo novšie a zdravšie bunky. "Auto" znamená JA a "fagy" znamená JESŤ. Doslovný význam autofágie je teda "jedenie samého seba". Označuje sa tiež ako "pohltenie samého seba" Aj keď to môže znieť divoko, skoro ako kanibalizmus, je to v skutočnosti prospešný proces pre naše celkové zdravie, je to taký self-healing proces. Autofágia je mechanizmus, prostredníctvom ktorého môže telo odstrániť nefunkčné bunky, recyklovať ich, opraviť poškodené bunky a čistiť ich. Má mnoho ďalších benefitov, spomeniem najmä odstránenie toxických proteínov z buniek, ktoré pripisujú neurodegeneratívnym chorobám, ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to potvrdzovali, niektoré štúdie naznačujú, že mnoho rakovinových buniek je možné odstrániť autofágiou. Kto by si nechcel opraviť sem tam svoje telo?! (chodíme k zubárovi, na kozmetiku tak dbajme aj o svoje vnútro). Ten pán, ktorý na to celé prišiel sa volá Yoshinori Ohsumi a dostal za tento objav Nobelovu cenu.

Autofágia začína približne po 12 hodinách od posledného jedenia. Preto ak chceme niečo zdravé pre seba spraviť, je vhodné vydržať nejesť aspoň 12 hodín. To je minimum čo určite dokážeme spraviť, či?


Sebadisciplína (tento post o pôstingu by mohol mať aj tri strany) je absolútne dôležitá pri budovaní si dlhodbého zdravotného štýlu! Keď sa rozhodnete pustiť sa do pôstingu, trénujete si svoj mozog (to je tiež sval) čiže svoju myseľ odolať, schopnosť vydržať namiesto okamžitého uspokojenia si potreby - čo je typické a príznačné pre dnešnú dobu. Dnes je taká doba, že si možme dopriať takmer všetko a kedykoľvek. (takmer) Veľa vecí v našom živote je dosiahnuteľných jedným klikom alebo stačí prejsť pár metrov do potravín či zapnúť Netflix, internet, mrknúť likes na Instagrame a podobne. To, čo získate sebadisciplínou pri pôstingu sa vám vráti v dlhodobom horizonte oveľa viac. Formujeme si sebadisciplínu a vôľu tým, že dodržiavame režim jedenia a vydržania nejesť.


Ľudia držali pôst odpradávna, je súčasťou kultúrnych aj náboženských tradícií. Pôsting ale nie je určený pre každého.

Intermittent Fasting/ prerušovaný pôsting je súčasťou koučovacieho programu, ktorý ponúkam a praktizujem ho na sebe pravidelne.

54 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page